زادگاه انسانها،جایگاهــــی برای رسیدن به آرامش است.دهبنـه،روستایی از توابع بخش رودبنــه شهرستان لاهیجـان دراستان گیـلان می باشد،این روسـتا در دهستان شـیــــرجوپشت قــــــراردارد و دارای۸۹خانوار وجمـعیتی معادل ۲۴۱نفر می باشـد.راه دسترسی به آن آسفالت بوده وبا مرکــز بخش۲۰ کیلومتـر وبامرکز شهرسـتان ۳۲کیلومتــر فاصله دارد.منبع تامین آب آشامیـدنــی از طریق چاه بوده که به همت مسولین به صــورت موقت درسال ۹۱درسطح روستا لولـه گذاری آب آشامیدنـــی بهداشتی صـورت گرفته است.

مراکزمورد مراجعــــــه ساکنین روستا جهت انجام خدمات درمـانی جزیی و خرید مایحتاج روزانه به روستای ناصرکیاده،دسترســــــی به بازارفروش و خرید مــواد اولـیه شهرستان لنگرود و انجام امـوراداری،آموزشی به شهرستان لاهیجان می باشد.

تحـــــولات جمعیتی روستا براساس دوره هـای مختلف سرشماری که صــــورت گرفـته است درآخرین موردسرشـــماری قابل دسترسـی یعنی سال۱۳۸۵نسبت به سـال۱۳۵۵ متاســـفانه بدلیل نبودامکانات گوناگون بانرخ رشدمنفی جمعیت چیـزی درحـدود۴/۳- مواجــــه بوده است وجمعیت روسـتا از ۵۸۵نفربه ۲۴۱نفرو تعـــداد خانـواراز۱۲۵به ۸۹ خانـــــوارکاهش یافته است.شغل اکثرمردم روستا کشـاورزی با اولویت کشت برنج می باشد.اکثرخانه های قدیمی روستا تخــریب شده و به جای آن خانه هایی با طرح های جدیـد احداث شــده است.

ازخانه های قدیمی موجــــود درروستا می توان به خانه مرحـوم کــربلایی اسماعیل امین مطلق دهبنه و مرحـــــوم کربلایی عاشــــــور علی روحی دهبــنه را نام برد. این روســتا دارای یک واحد مدرسه ابتدایی به نام بشـارت دهبـــنـه بوده که متاسفانه بدلیل جمعیت کم دانش آموزان بلا استفاده می باشد و همچنین دارای یک واحــــــدحمام عمومـــی بوده که با تلاش جـــهاد سازندگی وقت احداث گردیـده وتا۹۵%پیشرفت داشـــته که از همان ابتدا مورد استفاده قرارنگرفته است. از واحــدهای دیگر ارایه شده مرکـزمخابـرات روستایی وخانه بهداشت بوده که این دو مــورد نیز به دلایلی بلااستفاده باقی مانده اند.ازمراکزمذهبی روســــتا یک مسجد ودو امامزاده میباشــد. ازاماکن ورزشی،زمین ورزشی شهدای دهبـنه بـوده که با همت دهیار و مشارکت اهالی روستا خریداری شده است.

همچنین این روستا۱۱شهید دردوران دفاع مقدس با نام های شهــــیـد عبدالله کاظمی دهبنه،شهیــــد اسماعیل توحیدی دهبنه،شهیـــد کریم کریم زاده دهبنه،شهیــــد داود کشاکی دهبنه،شهیــدمرتضی غمخوار دهبنه،برادران شهیـــــد قربان علی و اسماعیل رنجبردهبنه،شهید عبدالله روحی دهبنه، جانباز و ایثارگر شهید علیرضـا فتح ا..زاده دهبـنه شهیــد رمضانعلی روحی دهبــنه که این شهید درحیــن انجام مقدس سربازی درشهر نیشابور به شهادت رسیده  و گویا دربنیاد شهید ثبت نشده است و شهیــد سید باقر حسینی دهبنه که در دوران پیروزی انقلاب اسلامی به شهادت رسیـــده است را تقدیم انقلاب وکشورنمـوده است.

مزارشــهیدان رنجـبر در گلــزارشهدای آستانه اشرفیه، شهیــد عبدا..روحی دهبنه درگلـزار شهـدای قم،شهیـد سید باقر حسینی در گلزار شهدای لنگرود،شهیـد مرتضی غمخواردر بهشت زهـــــــــرای تهران و بقیه شهــداء درروستای دهبنه درجـوار مســجد صاحب الزمــان(ع)دهبـــــنه به خاک سپرده شدند.

از مهمترین جاذبه های روســتا وجود تالاب بین المللی امـیـر کلایه که بی شک یکـی از تالاب های منحصربه فرد گیلان است که با وسعتی معادل هــزار و دویست وسی هکتارواقــع شده و در زمستان محل زندگــی هزاران قطــــــعه پرنده مهاجـــــرمی باشد.
از زیبایی های طبیـــعی تالاب می توان به گونه های گیاهـــی ازجمله نیلوفرآبی وپسـته دریایی اشـاره نمود. اینک این روستا به همت دهیــار و با همـراهی ساکنین محتـــرم اداره می شود و مسیـــــری رو به پیشــرفت دارد،ازجمله خدمـات ارایه شده میتوان به احداث غسالخانه و برنامه ساخت واحد ســـــرویـــس بهداشـتی مسجدروسـتااشاره نمـــــود.

عکس های زیر که یک گنجینه قدیمی ونمایی ازمنزل مرحوم حاج محمد علی عابدینی دهبنه بوده توسط جناب آقای حاج حسن عابدینی ارسال شده اند،لازم به ذکر است که این اثر گران بها در سال۱۳۸۴به موزه میراث روستایی انتقال یافته است .

۷۱۹۲۱۳_VNpM1RFA ۷۱۹۲۱۳_LQhQgD5d ۷۱۹۲۱۳_LbV9ApAeعکس های زیر نیزکه آثاری ماندگارونمایی زیبا ازمنزل  وکندوج مرحوم حاج صفرعلی عظیم زاده  دهبنه بوده که بصورتی جذاب توسط سرکارخانم عظیم زاده تصویربرداری وارسال شده اند،لازم به ذکر است که این اثر گرانبها در روستای دهبنه موجود می باشد.
۷۱۹۲۱۳_UrbKOvn7 ۷۱۹۲۱۳_OeleHQ9M ۷۱۹۲۱۳_dBPJzrfp