آقا سید محمد(آخوند مزار) آستانه اشرفیه

آقا سید محمد برادر حضرت امام موسی کاظم (ع) و فرزند امام جعفر صادق و عموی آقا سید جلال الدین اشرف است.

سید محمد چنان که در جنگ نامه آمده است در عصر به قدرت رسیدن نعمان( 205 - 204 ) در شهر قم در کنج عبادت بود چون عرصه به سادات شیعیان تنگ شد پیش او آمدند و پیشهاد کردند که رهبری نهضتی را بپذیرد اما او قبول نکرد .

 


 

آنها به پسرش سید علی مراجعه کردند و به رهبری او به جانب گیلان رهسپار شدند. اما نهضت نوپای سید علی شکست خورد اما پدرش سید محمد همچنان در قم بود. تا عده ای از سادات که در بغداد  در خانه ای مورد محاصره قرار گرفته بودند  به مولا علی (ع) توسل جسته و به خواب می روند و در عالم خواب آن حضرت آنان را برای حل مشکل به قم پیش سید محمد راهنمایی می کنند با آمدن این جماعت به قم و پیدا کردن سید محمد معلوم می شود که او نیز علی (ع) را در خواب دیده بود و مولا علی (ع) سید جلال الدین اشرف را به رهبری نهضت انتخاب کرده است. آنها به خانه سید میر احمد که حضرت سید جلال الدین اشرف در آنجا بود رفتند و پس از مدتی با او بیعت کردند. سید محمد پس از راهنمایی و به راه اندازی  حضرت به سوی زنجان  خود به قم برگشت و همان جا ماند تا حضرت پس از فتح درگزین در سال 210 هـ  حسن بیک را با عده ای به قم فرستاد که او و سیداحمد را با خود به درگزین بیاورد پس از ورود آنها اداره قم به سید احمد و حکمرانی شهر برفجان به سید محمد سپرده شد .

او در سال 211 هـ وقتی حضرت از زیارت مشهد برگشت به حضور ایشان رسید و از او به عنوان یکی از سر داران حضرت نام برده شده است .

چون چهل گوش به دستور چمنک قرار می شود که سدی بسازند و همانجا لهسا را به برفجان می فرستد که سید محمد قزوینی را به قتل برساند و آنها شبانه آن سید را شهید کردند. روایت است که سید محمد را به خواب دیدندکه گفت« نعش مرا به آب دسیم بیاندازند» که همین کار هم شد و تابوت حامل نعش او در محله کچان گرفته و دفن گردید . « در آنجا مشهدی ساختند  و هر ساله کرامات ظاهر می شود ... چون این خبر به حضرت سید جلال الدین رسید که سید محمد بن شرف بن سید جبرئیل بن سید قوام الدین بن سید میرزای بن امام جعفر صادق علیه سلام را شهید کرده اند بسیار بگریست و گاو و گوسفند بسیار کشته و در مصیبت قیام نمود »

 به عقیده صاحب کتاب تاریخ انقلاب سید جلال الدین اشرف بقعه سید محمد که در آستانه اشرفیه واقع در مزار همان سید قزوینی است . زیرا به آن آخوند مزار نیز می گویند که به نظر می رسد چون ایشان استاد در علوم قرآنی بوده اند به مرقد ایشان آخوند مزار گفته می شود.

صاحب کتاب سیمای کوچان علت نامگذاری بقعه سید محمد آخوند مزار را از آن جهت دانسته که اکثر متولیان و اداره کنندگان آن در گذشته آخوند و ملا و شیخ بوده اند. از جمله آنان می توان به شیخ منتهی، ْشیخ محمد رضا مزاری و برادر ایشان شیخ احمد مزاری که پدر زن حاج آقا میر هاشمی نسب هستند و شیخ حسن و برادرشان شیخ هادی قاضی که از معارف متولیان بقعه آخوند مزار بودند.

 

 در هر حال سید محمد قزوینی استاد معلم و راهنمای حضرت در تشکیل نهضت بوده و پسر او سید علی قبل از حضرت نهضتی تشکیل داده بود.

بقعه آقا سید محمد هم اکنون به صورت هیت امنا اداره می شود بارگاه آقا سید محمد به دست با کفایت هیات امنای آن و با مساعی مردان خیر و از گردآوری نذورات حرم متبرکه به طرز باشکوهی بازسازی شده و نظیر بقعه حضرت سید جلالدین اشرف (ع) است .

نصب ضریح عالی، آیینه کاری، روضه مقدسه و سالن ورودی، تعویض درهای ورودی به روضه منوره، نصب چهل چراغ و ایجاد ساختمان جهت سرویس های بهداشتی و غیره از خدمات دست اندکاران آن بقعه می باشد.

 بر روی درهای ورودی به بقعه اشاعر زیبایی از حاج شیخ یوصف صدیق عربانی و آقای پشیمان لنگرودی در مدح امامزاده سید محمد سروده و کنده کاری شده است.

 در ورودی بقعه درگوشه حیاط هیات سوگواری حضرت ابالفضل (ع) که در تاریخ 1316

 هـ ش تاسیس یافته  در آنجا مستقر می باشد این هیات دومین هیات عزاداران

آستانه اشرفیه است که بسیار شلوغ و مراسم  آتش زدن خیمه ها درعصر عاشورا را

 برقرار می نماید.- امروزه مرقد سید محمد در آستانه اشرفیه در نزدیکی حرم چون

 نگینی بر چهره شهر می درخشد و زیارت گاه مومنان است .